Filtry do instalacji gazowej stosowane są w celu usunięcia zanieczyszczeń z używanych gazów. Działają na elementy mechaniczne i na cząstki pochodzenia biologicznego. Oczyszczony gaz może być używany w dowolnej instalacji bez ryzyka zanieczyszczenia części maszyn mających kontakt z medium oraz produktów wytwarzanych w procesie technologicznym przebiegającym z wykorzystaniem gazu. Poznaj rodzaje filtrów stosowanych w instalacjach gazowych.
Jakie filtry do instalacji gazowych są najlepsze?
Rodzaj i materiał wykonania filtra ma znaczenie dla docelowej instalacji, w której ma być on zastosowany. Filtr do instalacji gazowej może być wykonany z różnych tworzyw. Najczęściej jest to stal, mosiądz lub aluminium. Zastosowanie tych materiałów wynika z tego, że element musi być szczelny i odporny na niekorzystny wpływ czynników wewnętrznych oraz zewnętrznych. Z kolei filtry kołnierzowe ze stali nierdzewnej ograniczają ryzyko powstania zanieczyszczeń biologicznych i mechanicznych. Filtry do gazu charakteryzują się wyjątkową szczelnością i gwarantują duży zakres pracy.
Rodzaje filtrów do gazu
Dwa podstawowe rodzaje filtrów gazowych to filtry kołnierzowe i gwintowane. Filtry kołnierzowe sprawdzają się w branży ciepłowniczej i motoryzacyjnej, a modele kołnierzowe siatkowane wykonane ze stali nierdzewnej mogą być wykorzystywane w przemyśle spożywczym i chemicznym. Ochraniają urządzenia i maszyny działające w instalacji. Modele wykonane z aluminium zapobiegają przenikaniu zanieczyszczeń do instalacji gazowych. Filtry gwintowane wychwytują zanieczyszczenia mechaniczne. Można je łączyć z innymi elementami instalacji wyposażonymi w gwint.
Gdy wybierasz filtr, zwróć uwagę na te parametry:
- zakres temperatur pracy,
- dopuszczalne ciśnienie gazu w instalacji,
- możliwość pracy filtra w pionie i poziomie.
Armatura przemysłowa Tro-Instal zajmuje się dystrybucją filtrów do instalacji gazowych. Znajdziesz tam bogaty asortyment filtrów, które zagwarantują długą żywotność instalacji gazowej w Twoim zakładzie. Filtrowanie gazu używanego w procesach technologicznych pomaga pozbyć się zanieczyszczeń. Dzięki temu proces przebiega bez zakłóceń, a wytworzone produkty charakteryzują się doskonałą jakością. Do filtracji stosuje się filtry stalowe, mosiężne i aluminiowe.