Skup złomu to miejsce, gdzie można oddać zużyte i niepotrzebne elementy metalowe w celu ich przetworzenia na surowce wtórne. Jednak z różnych powodów nie każdy metal nadaje się do przekazania do recyklingu. Powtórne przetwarzanie w niektórych przypadkach szkodzi środowisku. Jakich metalowych części nie należy oddawać do skupu złomu i dlaczego?
Czy można oddać na złom radiator i baterie?
Radiatory samochodowe to elementy, które często znajdują się na liście materiałów metalowych, które można oddać do recyklingu. Warto jednak wiedzieć, że wiele radiatorów zawiera substancje szkodliwe, takie jak rtęć, które mogą mieć negatywny wpływ na środowisko. Zamiast do skupu, najlepiej oddać je w odpowiednim punkcie utylizacji odpadów. Podobna zasada dotyczy baterii i akumulatorów. Znajduje się w nich nie tylko rtęć, ale także kwas siarkowy. Obie te substancje mogą zanieczyścić glebę, a nawet wody podziemne.
Czy warto zanieść do skupu urządzenia elektroniczne?
Z jednej strony elektronika zawiera wiele wartościowych elementów metalowych, takich jak złoto, srebro i miedź. Jednocześnie oddawanie starych urządzeń elektronicznych do skupu złomu może prowadzić do problemów związanych z ochroną prywatności i bezpieczeństwem. Stare urządzenia elektroniczne są często nośnikiem danych osobowych i innych poufnych informacji, które mogą być łatwo wykorzystane. Z tego powodu komputery i telefony muszą być najpierw dokładnie sprawdzone pod tym kątem. Nie powinno się także zapominać, że w sprzętach domowych, takich jak lodówki czy klimatyzatory znajdują się kadm, ołów i związki bromu, które są niebezpieczne dla środowiska.
Jakie przedmioty nie mają prawa trafić na złom?
Istnieją elementy, których oddanie na złom jest złamaniem prawa. Przyczyną mogą być nie tylko groźne substancje, ale także nielegalne pochodzenie. Do skupu nie wolno oddać bez specjalnego pozwolenia przedmiotów skażonych radiacją. W niektórych krajach zakaz dotyczy również elektrośmieci ze względu na obecność toksycznych związków.
Większość profesjonalnych punktów, takich jak złomowisko VHZ Polska nie przyjmuje fragmentów szyn i trakcji oraz innych elementów infrastruktury kolejowej i drogowej. To dlatego, że elementy nielegalnie pozyskane i pochodzące z kradzieży nie mogą zostać oddane do skupu.